
Вшанування учасників бойових дій на території інших держав

З нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав у Рогатинській громаді відбулися заходи, присвячені пам'яті воїнів-афганців.
Сьогодні у храмі Різдва Пресвятої Богородиці м.Рогатина, дотримуючись карантинних норм, було відслужено молебень за участі представників влади та членів районної організації «Українська спілка ветеранів Афганістану».
Під час літургії присутні у спільній молитві згадали воїнів-афганців, які відійшли у вічність. Наприкінці заходу священник УГКЦ о. Дмитро Бігун привітав ветеранів, окропивши свяченою водицею, відтак подарував їм на згадку іконки.
Довідково:
З кожним роком все більшe віддаляються від нас події афганської війни, що тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, тобто 3340 діб або 9 років, 1 місяць і 20 днів. Через її горнило пройшло понад 600 тисяч військовослужбовців колишнього СРСР. Загинуло понад 15 тисяч осіб, кожен четвертий з яких – українець. Ця війни стала найбільш масштабною для Радянської армії після завершення Другої Світової війни.
А чи зникла вона із сердець тих, хто пройшов пекло смертей і каліцтв?
За майже десять років на поле бою було відправлено понад 160 тисяч українців.
Згідно з статистикою загинуло 2 378 українців. 72 українських воїни вважаються зниклими безвісти або тими, хто потрапив у полон. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей стали сиротами. Більше 8-ми тисяч українців отримали поранення, з них 6 тисяч залишилися інвалідами. Це ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля.
«Чорний тюльпан» - таку, здавалося б, поетичну назву воїни «афганці» дали армійському транспортному літаку АН-12. Однак за красивим ім'ям ховалася похмура й гірка правда про призначення даного літального апарату.
Щодня здіймався у небо “Чорний тюльпан” – літак, який віз на Батьківщину страшний вантаж. “Вантаж-200” – цинкові труни з рештками загиблих, біль і сльози скалічених людей.
14 квітня 1988 року за посередництва ООН у Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану й Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в Афганістані. Радянський Союз зобов'язався вивести свій контингент в 9-ти місячний термін, починаючи з 15 травня; США і Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів. Відповідно до угод виведення радянських військ з території Афганістану почалося 15 травня 1988 року. 15 лютого 1989 року з Афганістану повністю виведені радянські війська.
Офіційно дата 15 лютого була встановлена в Україні 2004 року указом Президента України на заміну радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів і приурочена до роковин виведення радянських військ з Афганістану в 1989 році.