"Рогатин - крило душі моєї"

Дата: 07.06.2017, перегляди: 198
"Рогатин - крило душі моєї"

У цьому давно переконався краєз­навець Михайло Воро­бець і впродовж 25-ти років нотував цікаві спогади, факти та події у своїх зошитах. Їх назби­ралося чотири, по 140 мережаних акуратним почерком аркушів, які відають найці­кавіші таємниці дав­нього міста і Рогатинського краю, його жителів. А ще між рядків записи розповідають про недоспані ночі автора, проведені у скрупу­льозній роботі над текстом, про довге листу­вання з очевидцями подій, нелегку працю в архівах, котру робив з благою метою - залишити май­бутнім поколінням історію своєї малої батьківщини "без білих плям". Нині Михайло Васильович зібрав понад тисячу рідкісних світлин, оригіналів документів, інших старо­винних речей, що стануть безцінним надбан­ням історико-краєзнавчого музею "Опілля", а також увійдуть у тритом­ну працю про дорогу серцю  землю. Нещодавно краяни мали нагоду ознайомитись з однією із них - "Рогатин - крило душі моєї", яка вийшла за фінансової підтримки міської ради у  “Науково-видав­ничому центрі "Опілля-Л". 

У краєзнавчій вітальні "Просві­тянин за покликанням" відбулася урочиста презентація цієї праці. Зал Рогатинської ШЕВУ того дня був переповнений, адже такої знакової події земляки пропустити просто не могли. Багато із них упродовж років захоплюються знахідками рогатин­ця, хтось виріс на них духовно, а комусь вони відкрили рідний куточок по-новому, навчивши прислухатися до нього. Відверто кажучи, завдяки Михайлу Васильовичу й сама поба­чи­ла Рогатин у інших барвах й щодня стараюся відчути його серцем, як навчає М.Воробець у згаданому виданні.

Насправді, книга мала побачити світ значно раніше, але чомусь мрія краєзнавця чекала потрібного часу. І, гадаю, недарма, бо з'явилася саме тоді, коли українцям дуже важливо знати свою миувшину. А спонукали до цього колеги-педагоги М.Воробця із Рогатинської ЗОШ №2. Як згадує автор ідеї та керівник проекту створення книги, депутат міськради Христина Зві­ришин, тоді з одно­думцями й уявити не могли, яку клопітку і відповідальну роботу належить виконати. Відтак доля звела їх із ви­давцем Василем Лабою, кот­рий допоміг, щоб цінні мате­ріали на­решті стали книгою. І ось перед присутніми кра­сує­ться добротне видання "Рогатин - крило душі моєї": 283 сторінки, 8 розділів, 44 нариси, 203 світлини.

В очах автора помічаю ра­дість і спокій: тепер ці сторінки рогатин­ської історії не загуб­ляться у вирі років. Під час дійства М. Воробець розповідав, що спонукало його взятися за перо і зга­дати призабуте. "Упро­довж бага­тьох століть ми не мали своєї дер­жави, перебували під владою інших народів, котрі знуща­лися, впро­ваджували власні порядки, - зау­важив земляк. -  Нас­тупив 1991 р., Україна стала не­за­­лежною,  але особливо пам'ятаю пер­ше грудня. У цьому ж залі працю­вав головою дільничної комісії,  де 92 відс. гро­мадян з м.Рогатина віддали голоси заради того, щоб наша дер­жава стала самостійною. Скільки тут було оплесків, радості, бо перемога нам далася без жертв. Тоді подумав: докладатиму всіх зусиль, аби від­шукати маловідоме в історії краю. І це мені вдавалося, хоча, нелегко".

Краєзнавець подякував лю­дям, причетним до цієї доброї спра­ви, зокрема, автору ідеї  Х.Звіришин, видавцю В.Лабі, літредактору Оксані Кічулі, Оксані Котлярській, котра створювала друкований оригінал праці і, звісно ж, Рогатинській міській раді, що підтримала задум фінансово.

У ході заходу із вдячними словами до автора звернулися секретар міськ­ради Галина Богун, директор май­бутнього музею "Опілля" Ольга Блага, видавець В.Лаба. Багато гарних відгуків про видання було почуто не лише від рогатинців, але й української діаспори (подячні листи надійшли від док. Ярослави Йосипишин, директора  Української бібліотеки ім. С.Петлюри, Париж,  та о.Тараса Шагала, настоятеля храму св. Варвари,  Відень), також добрим словом про нього відгукнувся академік Л.Пиріг та ін.

Сама презентація видалася дещо нетрадиційною, по-домашньому теплою. Присутні у залі мали нагоду більше дізнатися про творця книги - хорошого педагога із 58-річним стажем, депутата 5-ти скликань міськради, громадського діяча, заслуженого вчителя України, почес­ного громадянина м.Рогатина, вете­рана праці, переможця конкурсу "Людина року- 2016" в номінації "Громадський діяч", пошуковця, а крім того, поринути у вир пісень, які підготували з нагоди святкової події педагоги й учні Рогатинської ЗОШ №2, почути окремі нариси книги із вуст вихованок Школи шляхетних українок, що започаткована і діє в рамках проекту Громадського бюд­жету м.Рогатина у поточному році.

І хоч наразі вийшла лише перша книга, але вона є тими крильми, які підносять серце високо, додаючи надії, що зовсім скоро ми розповімо про ще два, не менш цікаві, томи із творчого доробку М.Воробця. А краянам, котрі мають намір загли­битись у цю неймовірну сповідь з життя давнього міста, рекомендуємо завітати до місцевих бібліотек.

 

Ольга ВЕРБ’ЯНА.