166071768_798390520765622_431250533653399288_n.jpg

Дата: 26.03.2021, перегляди: 90
ПОВЕРНЕННЯ «ГАЛИЦЬКОГО МОЦАРТА»
Помітною подією останнього часу стало проведення в смт Нові Стрілища Бібрської ОТГ, що на Львівщині, стратегічної сесії з розвитку територіальних громад «Незвідані стежки «Опілля». Мета цього непересічного заходу, підтриманого Українським центром культурних досліджень, – створення міжрегіонального туристичного кластеру для популяризації такого ж непересічного історичного факту. Молодший син знаменитого Вольфганга Амадея Моцарта, Франц Ксавер Моцарт, не менш талановитий у музиці, ніж його батько, майже 30 років жив і творив у Галичині, у Львові. Його роль в історії галицького музичного середовища у XVIII ст. вагома і незаперечна.
 
НЕВИПАДКОВІ ЗУСТРІЧІ
 
Ініціатор стратегічного міжрегіонального заходу – директор Бібрської музичної школи Іван Герчаківський, безпосередні учасники – представники культурно-освітніх кіл Рогатина, Бурштина, Львова, ініціативної групи Geoattrakction (геотуризм), туроператора «Відвідай». На онлайн-зв’язку з учасниками сесії була відома львів’янка, мисткиня світового рівня, прима-диригентка знаменитої Баварської опери Оксана Линів. До участі в заході була запрошена Великогаївська ОТГ з Тернопільщини – відділ культури, молоді та спорту Великогаївської сільської ради здійснював включення в режимі відеоконференції.
– Участь Великогаївської громади не випадкова, адже Франц Ксавер Моцарт, учень славнозвісного Антоніо Сальєрі, 17-річним приїхав на галицькі землі в 1808 році як приватний учитель музики до графа Віктора Ігнація Баворовського навчати його доньок гри на фортепіано. Велике родове помістя графів Баворовських було на той час і на нинішніх землях Великогаївської ОТГ в селі Баворів, отож, не виключено, що шляхи Моцарта-молодшого пролягали і в наших краях, – розповів «Сільському господарю» відомий у нашому краї громадський діяч, дослідник місцевої історії, який раніше мешкав у Баворові, Володимир Чубатий.
 
СЛІД ГРАФІВ БАВОРОВСЬКИХ
 
Історія графів Баворовських – представників польського шляхетського роду, які впродовж XV-XIX ст. володіли землями й нинішньої Тернопільщини, – факт доведений, хоч і потребує дальшого поглибленого вивчення.
– Історичні джерела свідчать, що дивної краси палац у Баворові, який у XVI ст. був містечком і мав магдебурзьке право, належав коронному писарю графу Вацлаву Баворовському, – розповідає начальник відділу культури, молоді та спорту Великогаївської ОТГ Степан Гуля. – Магнати Баворовські поховані в крипті місцевого костелу св. Вацлава, який в 2015 році реставровано й відновлено. На території церкви Введення в храм Пресвятої Богородиці в сусідньому селі Смолянка, яка, за історичними джерелами, збудована стараннями Баворовських у 1730 році (майже 300 років тому!), збережена у своєму первісному вигляді і сьогодні є діючою, похований граф Міхал Баворовський. Написи на фігурі видно чітко.
Графи Баворовські володіли великими маєтностями й на територіях нинішніх сусідніх з Великогаївською ОТГ громад. Наприклад, в Острові Великоберезовицької ОТГ досі живуть перекази про казковий палац графа Єжи Баворовського, з яким пов’язана, зокрема, історія цілющого Острівського джерела. Кілька років тому в тернопільській пресі була опублікована надзвичайно цікава розвідка Сергія Ткачова на основі польських архівних даних авторства журналістки Ірини Юрко про графа Віктора Баворовського (1826-1894 рр.). Граф Віктор жив у своєму палаці в Мишковичах, зараз це село Великоберезовицької ОТГ. Окрім того, що володів мільйонними статками, був талановитим перекладачем творів світових класиків Байрона, Гете, колекціонером рідкісних стародруків, манускриптів, інших реліквій. Сьогодні багато цих надбань зберігається в Палаці мистецтв Тетяни і Омеляна Антоновичів Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника. Це колишній арсенал Сенявських, отриманий у володіння в 1830-х роках батьком графа Віктора Юзефом Баворовським, згодом перебудований під родинний палац. Саме тут була бібліотека з усіма цінними науковими надбаннями графа Віктора з Мишкович. До речі, палацове приміщення у Мишковичах – одне з небагатьох у Західній Україні, що належали свого часу графам Баворовським і збереглися, хоча й потребують реставрації як історичні пам’ятки.
 
УЧИТЕЛЬ МУЗИКИ
 
Зрозуміло, що лише дуже багатий магнат міг собі дозволити найняти з Відня вчителя музики для своїх дітей з оплатою 1000 гульденів. Таким магнатом у 1800-х роках був Віктор Ігнацій граф Баворовський, помістя якого, за історичними джерелами, було в Підкамені біля Рогатина на Івано-Франківщині. Про недостатність фактичних даних, однак, свідчить «Життєпис Франца Ксавера Моцарта», де, зокрема, зазначено: «У жовтні 1808 року молодий Франц Ксавер Моцарт виїжджає до Галичини. У листопаді чи грудні він розпочинає свою працю як викладач фортепіано у Віктора Ігнація графа Баворовського в його маєтку в с. Смолянка коло Підкаменя» (територія нинішнього села Смолянка Великогаївської ОТГ, за рядом архівних джерел, в давні часи була частиною містечка Баворів – авт.).
У книжці молодого львівського письменника Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга» на основі дійсних історичних подій, як зазначає автор, дуже яскраво проілюстровано цей період в житті Моцарта-молодшого, який прийняв пропозицію галицького поміщика винятково з метою покращення свого матеріального становища. Адже, коли помер знаменитий батько Вольфганг Амадей Моцарт, маленькому Францу Ксаверу не виповнилося й року, сім’я перебувала в скрутному матеріальному становищі, з боргами. Однак, талановитий хлопчик вже в 5-річному віці музикував, а в 14-річному став автором свого першого фортепіанного концерту.
У Підкамені в помісті графа Баворовського, де навчав грі на фортепіано графських доньок Марію (1791 р. н.) та зовсім маленьку ще Анну (1804 р. н.), Франц Ксавер затримався всього на один рік, адже пропозиції від багатих родин посипалися як з рогу достатку – з Бурштина, Рогатина, Львова. Тож ще два роки він працює як приватний вчитель музики в помістях Потоцьких, Чарторийських, Янішевських, Сапіг, поки не отримує запрошення сім’ї львівського губернського радника Людвіга Бароні Кавалькабо. Тут він залишається на довгих 27 років – спочатку як учитель музики дітей Кавалькабо, згодом – як учасник та ініціатор музичних зібрань у Львові, автор оригінальних музичних творів, фундатор інституту музичного співу «Товариство святої Цецилії», на основі якого пізніше була створена перша у Львові музична школа.
ПОКРОВИТЕЛЬКА
Впродовж майже 30 років Франц Ксавер Моцарт живе у Львові під покровительством Жозефіни Бароні фон Кавалькабо – піаністки, співачки, актриси, дружини губернського радника, яка була молодшою від свого чоловіка на більш як 20 років. Саме кохання до Жозефіни, яка таємно відповідала йому взаємністю, стверджують дослідники, було джерелом натхнення для композитора та фактично до кінця життя затримало Франца Ксавера в Галичині. На батьківщину в Австрію у 53-річному віці він повернувся вже тяжко хворим і невдовзі помер. Його багату музичну спадщину властям Австрії передала Жозефіна Бароні фон Кавалькабо, яка пережила Франца Моцарта на 16 років.
Сучасні українські дослідники Моцартіани, зокрема, музикознавці Роксолана Гавалюк, Любов Кияновська стверджують, що виступи Франца Ксавера Моцарта під час світових музичних турне в Празі, у Відні, Мілані, Лепцігу, Берліні мали неабиякий успіх. Він прагнув сягнути вершин свого батька, щоб остаточно заволодіти серцем Жозефіни. Правда, вимоглива тогочасна публіка по-справжньому визнавала лише великого Моцарта, хоча це аж ніяк не применшує вагомості внеску його сина Франца Ксавера в розвиток музичної культури як світу, так і Австрії та Галичини, частиною якої він був і залишається дотепер.
 
ОСНОВА – СПІЛЬНА ІСТОРІЯ
 
Історичне, інтелектуальне повернення «галицького» Моцарта стало можливим вже в роки української незалежності, адже в радянські часи архіви були недоступні. Так, завдяки праці львів’янки Оксани Линів, яка сьогодні є диригенткою світового рівня (володарка високої міжнародної відзнаки Oper! Award «Найкраща диригентка 2020 року» – авт.), вже кілька років поспіль збирає прихильників класичної музики ініціатива «Галицька Моцартіана», набуває популярності міжнародний фестиваль «LvivMozArt». У системі ZOOM Оксана Линів долучилася до проведення стратегічної сесії з розвитку громад, дотичних до історії Франца Ксавера Моцарта, у Нових Стрілищах.
– Коли в 2015 році я вперше була в Зальцбурзі в Міжнародному фонді «Моцартеум», мене зустріли, що називається, з відкритими дверима. Обов’язок фонду – дослідження спадщини Вольфганга Амадея Моцарта, а до спадщини відносяться не лише ноти, не лише музика, а й долі дітей, – розповіла пані Оксана. – В Зальцбурзі, як виявилося, давно чекали людину, яка б допомогла їм зібрати матеріали про життя і творчість Моцарта-молодшого.
«Наша зустріч у ювілейний 230-ий рік Франца Ксавера дуже знакова», – наголосила зірка світової класичної опери Оксана Линів. Мисткиня впевнена, що на цій основі спільної історії взаємозв’язок культур, напрацювання нових культурних зв’язків, розвиток культурного середовища паралельно із зацікавленням у цьому громад в Україні – дуже реальні.
Ганна МАКУХ
Світлини з відкритих джерел

Прикріплені фотографії

165843199_798390444098963_5688519617295239_n.jpg 165329053_798390627432278_1556515524181046811_n.jpg 165041786_798390217432319_8933609332979190434_o.jpg 166071768_798390520765622_431250533653399288_n.jpg

 

Графік

прийому громадян

Міський голова

НАСАЛИК СЕРГІЙ СТЕПАНОВИЧ 

Понеділок 9:00 – 12:00

Перший заступник міського голови

ШИНКАР МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ

Вівторок 9:00 – 12:00

Заступник міського голови

ШТОГРИН ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ 

Середа 9:00 – 12:00

Заступник міського голови

ДЕНЕГА БОГДАН МИХАЙЛОВИЧ 

Четвер 9:00 – 12:00

Секретар міської ради

СОРОКА ХРИСТИНА ВОЛОДИМИРІВНА 

П’ятниця 9:00 – 12:00

 

 

Перелік старостинських округів Рогатинської  МТГ:

- Васючинський старостинський округ

- Вербилівський старостинський округ

- Верхньолипицький старостинський округ

- Долинянський старостинський округ

- Добринівський старостинський округ

- Жовчівський старостинський округ

- Княгиницький старостинський округ

- Конюшківський старостинський округ

- Липівський старостинський округ

- Лучинецький старостинський округ

- Нижньолипицький старостинський округ

- Підкамінський старостинський округ

- Підмихайлівський старостинський округ

- Пуківський старостинський округ

- Путятинський старостинський округ

- Підгородянський старостинський округ

- Черченський старостинський округ

- Фразький старостинський округ

 

Контакти

Рогатинської міської ради

Адреса: 77001, Івано-Франківська обл., Рогатинський р-н, м. Рогатин, вул. Галицька, 65.

Телефон:+380(3435)2-23-60.

E-Mail: rohatyn.mr@gmail.com

 

 

© 2021 - Рогатинська Міська Рада