ЮРІЙ СТЕФАНЧУК: ЦЕЙ КОД НАЦІЇ НАМ ПОТРІБНО ЗБЕРІГАТИ УСІМА СИЛАМИ

Дата: 27.08.2019, перегляди: 149
ЮРІЙ СТЕФАНЧУК: ЦЕЙ КОД НАЦІЇ НАМ ПОТРІБНО ЗБЕРІГАТИ УСІМА СИЛАМИ

Під час весільно-гастрономічного фестивалю «Спечу тобі долю», що проходив у рамках проєкту «Малі міста – великі враження» 24 серпня в Рогатині, наш край відвідав виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. Сюди Юрій Дмитрович прибув із почесною місією — нагородити Рогатинську міську раду подякою Асоціації міст України за розвиток культурного простору та популяризацію об’єктів культурної спадщини.

Оскільки вже другий рік поспіль конкурс «Малі міста – великі враження» реалізується при підтримці асоціації, ми вирішили поцікавитися думкою гостя про рогатинське дійство у короткому інтерв’ю.

Пане Юрію, чи сподобався Вам наш етнофестиваль, що зацікавило найбільше?

- Насправді дуже приємно побувати на такому фестивалі, бо уособлює ті важливі речі, які відбуваються у житті кожної людини. На початку свята нас зустрічали весільним маршем музики, котрі символізують початок якогось радісного етапу - започатковується нове, важливе, необхідне. У нашому випадку в Рогатині стартує унікальне дійство, що пропагує важливі цінності народу українській молоді. Ми розуміємо, що щаслива доля, яка є лейтмотивом свята, — це запорука всього у житті.
Дуже вразили мене дружність і колорит людей, які пекли цю "долю". В кожної ґаздині вона інша, має свій унікальний смак, сюди людина закладає свою душу. Не зі слів знаю: такі речі дуже зближують і здружують усіх. Вони необхідні українцям на цьому етапі становлення держави.

На Вашу думку  у чому важливість такого дійства ?

- Рогатин має свою історичну цінність, свою неймовірну культурну спадщину. Власне вони й дають поштовх рухатися далі, розвиватися, ставати самобутнім містом. Свідченням цього є ваш фестиваль «Спечу тобі долю», враження від якого неймовірно позитивні. Хотів би, щоб таке етнодійство стало щорічним, щоб тут популяризували гастрономічне мистецтво  Рогатинського Опілля,  котре буде передаватися з покоління у покоління. Адже нині у час молодості, руху, енергійності, мало хто з нас вміє випікати хліб. Мало хто розуміє як це робити правильно. Веду мову не лише про кулінарні моменти, а про традицію. Пекарі долі мають свої підходи в частині культури: співанки, молитви, символи, обряди, які роблять "долю" особливою. Зрештою, хліб був та залишається святинею України, з ним зустрічають і проваджають людину. Він — дуже важливий для народу, тому вважаю, що цей код української нації потрібно зберігати усіма силами.

Чи має наш фестиваль майбутнє?

- Впевнений, що так. Проєкт, який м.Рогатин подало на всеукраїнський конкурс «Малі міста – великі враження», був бенефіціаром при виграші цього конкурсу. У нашій області таких проєктів Міністерство культури України підтримало лише п’ять. Вчора відбувався етнофест у Надвірній «Дженджур Фист», сьогодні у Рогатині не менш цікаве свято і ще планується кілька заходів невдовзі. Це чудово!
Малим містам не обласного значення дуже важливо жити і будувати свою роботу саме на таких культурних заходах. Адже кожен куточок славиться своїми природними, туристичними місцями, які можуть зацікавити туристів. Тому важливо створювати такі локації, які б дивували, зацікавлювали. У будь-якому фестивалі є своя економіка. І якщо ми говоримо про бюджет міста, його розвиток, то необхідно звернути увагу на моменти, які  магнітом притягуватимуть сюди туристів. Спонукатимуть не просто відвідати місто, але й побути у ньому довший час, повернутися сюди знову.  Впевнений, що сьогоднішній фестиваль матиме продовження, поступово буде розвиватися і цікавити людей, а відтак - популяризуватися у світі.

Що побажаєте рогатинцям з нагоди свята?

- Пам’ятаю, коли одружувався, то бабуся говорила:"Сину, май щасливу долю". Хочу побажати такої долі вам, рогатинці, вашим дітям, онукам, щоб усі були здоровими і в кожній оселі стояв смачний, запашний хліб на столі. Нехай він збирає родини у сімейному колі, за розмовою та гарними звістками.

ДОВІДКОВО. «Малі міста – великі враження» - це всеукраїнський конкурс культурно-мистецьких проєктів громад з населенням до 50 тисяч людей, спрямований на розвиток культурно-економічного потенціалу територій через підтримку стартапів, що пов’язані із культурною спадщиною громад. Фінансування таких ініціатив відбувається за кошти грантової програми Уряду. Нагадаємо, ідея конкурсу належить ГО «Інститут культурної політики» і вже другий рік поспіль реалізується Асоціацією міст України та Українським центром культурних досліджень за підтримки Міністерства культури України.
Цьогоріч місто Рогатин стало його переможцем. У рамках проєкту «Створення Центру дослідження нематеріальної культурної спадщини Рогатинського Опілля» вдалося реалізувати перший його етап — гастрономічно-весільний фестиваль «Спечу тобі долю».


#МаліМістаВеликіВраження

Прикріплені фото
DSC_3731.png DSC_3724.png