У Рогатині відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку (ФОТО)

Дата: 12.07.2019, перегляди: 200
У Рогатині відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку (ФОТО)


«Невже відбулося! Стільки зусиль та років покладено, щоб побачити Шевченка у Рогатині. Але на старість все-таки дочекався», - роздумував у голос знаний краєзнавець. І в ту мить, коли синє полотнище в його тремтячих руках спускалося додолу, а на пам’ятник впали перші каплі свяченої водиці, я випадково впіймала особливий блиск в очах Михайла Васильовича. Блиск, якого не зуміли приховати «мудрі» окуляри і серйозний вираз обличчя… адже відкриття пам’ятника для нього безмежна гордість за своє рідне місто.

Він, як представник зрілої інтелігенції Рогатина, з висоти прожитих років і життєвого досвіду сповна розумів, наскільки захід є важливим для рогатинської громади. Особливо молодого покоління. Адже мова йшла не про святкове дійство, а справу честі. Подію, що золотими літерами  вписано в історію краю, України.
Спостерігаючи, як М.Воробець мало не щодня навідувався до скверу, де сьогодні височить пам’ятник. Як ділився з працівниками міської ради рядками листа-подяки за добру справу від академіка Любомира Пирога, перед очима вимальовується проста істина. Наш Шевченко у бронзі – це незримий вогонь, який запалив активних земляків і вихідців краю світлою метою – любити українське та пропагувати його серед молоді.
Щоб пам’ятник Кобзарю нарешті з’явився тут, місцевим активістам довелося чекати не одне десятиліття. Громадою організовували і збір кошів, і обговорення у місцевій пресі, але справа залишалася тільки мрією на папері. Проект пам’ятника виявився «непіднімний» для міського бюджету, адже тоді за виготовлення одного монумента "просили" в межах трьох мільйонів гривень.
Ентузіазм навколо Шевченка не оминув і кабінетів міської ради цього скликання. Вже на перших сесіях цю справу обіцяли поступово втілити у життя, вважаючи пріоритетною.

DSC_2148

Проте, гадаю, у той час рогатинці навряд чи повірили у ті слова … А крихітна іскра надії зародилася у їхніх серцях лише в момент, коли журі у складі представників творчої інтелігенції міста, доцента Львівської національної академії мистецтв, заслуженого архітектора України Олеся Яреми і заслуженого художника України Миколи Шимчука обрало кращий проект пам’ятника та реконструкції скверу під його встановлення.  Переможцем стала робота співавторів Володимира Чумака, Володимира Лавріна та Павла Фенюка.

Відтак на Львівській експериментальній кераміко-скульптурній фабриці ідея під пильним контролем народного художника, заслуженого діяча мистецтв України, скульптора Василя Ярича поступово набрала матеріальної форми. Монумент, вартістю 426 тис. грн., прибув до Рогатина у 2018р.

Втім навіть тоді ніхто не спішив ставити плюсик у графі "виконано". Гарний пам’ятник потребував належно впорядкованої площі. Тож у керівництва Рогатинської міськради виникла ідея облаштувати відповідний сквер на вул. Шашкевича, неподалік коледжу. Після тривалої реконструкції тут з’явилася приваблива місцина з акуратною бруківкою, мармуром, сучасними лавками і ліхтарями, де можна відпочити чи просто зібратися з думками. Роботи у сквері обійшлися місцевому бюджету у 1 млн. 490 тис. грн, плюс 66 тис.грн. –проектна документація.
Оскільки проект виявився доволі затратним для міського бюджету, то Рогатинська міськрада спробувала реалізовувати його поступово.

DSC_2167

 

DSC_2227


«За три роки нам вдалося створити цікавий дует: відновлену пішохідну зону на вул. І.Франка, яка веде до місця вшанування ще одного класика української літератури - Кобзаря, - підсумував міський голова С.Насалик. -І все це коштом міського бюджету. Тож спасибі усім платникам податків міста, які справно перераховують внески у рогатинську казну. Державі, завдяки котрій в процесі децентралізації отримали достойний бюджет і стали ґаздами на своїй землі. Велика вдячність громадськості Рогатина, робочій групі, з якою ми працювали ці три роки. Інтелігенції і художникам, котрі супроводжували проект. Скульпторам і архітекторам, з допомогою яких реалізували його у життя. Дорогі рогатинці, ми об’єдналися і зробили добру справу. Відтепер маємо свій пам'ятник Т.Шевченку».


До урочистого відкриття пам’ятника міський голова С. Насалик запросив почесного жителя міста Рогатина Михайла Воробця, Міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігоря Насалика, депутата обласної ради Ігоря Триніва. Чин освячення монумента провели декани Рогатинський УПЦ митрофорний протоієрей Володимир Гривнак і Рогатинський УГКЦ о.Дмитро Бігун, військовий капелан о.Дмитро Бігун.
У ході урочистої програми з вітальним словом до громади звернулися Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик, депутат обласної ради Ігор Тринів, творці чудового громадського простору у Рогатині - архітектор Володимир Лаврін та скульптор Василь Ярич, голова Львівського земляцтва "Братів-Рогатинців" письменник Роман Коритко.

Неймовірну атмосферу свята творила цього знакового дня творча інтелігенція Рогатина. Варто відзначити, що кожна композиція у виконанні краян захоплювала, викликала нотки гордості за своє місто.
Але на цьому приємні сюрпризи  не завершилися. Як повідомив наш земляк - Міністр енергетики та вугільної промисловості України І.Насалик на місто отримає ще одну несподіванку.


«Нині «знято» несправедливість, яка довгі роки була у Рогатині стосовно пам’ятника Т.Шевченку. В селах району його спорудили, як і в інших українських громадах. Райцентр, на жаль, не мав його досі, -зазначив І.Насалик.-На пам’ятник збирали кошти у тому числі і мешканці міста. Їм вдалося назбирати понад 20 тис. грн. Мені, як вихідцю з Рогатина, хочеться теж зробити свій внесок у цю «благодійну скриньку». Разом із міським головою С.Насаликом вирішили облагородити також стіну на будівлі поруч, що псує загальний вигляд цього місця. Створимо тут красивий мурал, пов'язаний з Кобзарем».


Міністр також пвідомив присутнім гарну новину, що з нагоди відкриття пам’ятника Т.Шевченку Кабмін зробив нашій активній громаді достойний подарунок. Після його звернення було вирішено виділити близько 10 млн. грн на розвиток інфраструктури нашого міста. «Що це буде: бруківка, Центр первинної допомоги чи дороги? Вирішувати вам, рогатинці. Зробіть своє місто затишним і комфортним для вашого проживання», - зазначив міністр І.Насалик.

DSC_2117DSC_2118DSC_2124DSC_2129DSC_2138DSC_2139DSC_2141DSC_2143DSC_2148DSC_2157DSC_2160DSC_2163DSC_2166DSC_2167DSC_2169DSC_2179DSC_2181DSC_2185DSC_2186DSC_2189DSC_2194DSC_2195DSC_2197DSC_2199DSC_2201DSC_2202DSC_2203DSC_2204DSC_2205DSC_2223DSC_2227DSC_2234DSC_2235DSC_2238DSC_2240DSC_2248DSC_2254DSC_2258DSC_2261DSC_2263DSC_2264DSC_2267