Ціна води

Дата: 07.06.2019, перегляди: 72
Ціна води

Рогатин отримує воду з двох підземних свердловин села Добринів, з тридцятиметрової глибини при загальній глибині свердловин по 60 м кожна. Восьмикілометровим водогоном вона закачується у водосховище на «Фундуші», звідки подається у мережу міста загальною протяжністю понад 63 км. Тобто, постачання води до споживачів є складним та енергоємним процесом.

За перший квартал цього року комунальним підприємством «Рогатин-Водоканал» реалізовано  45,5 тис. м куб води, з яких жителями міста отримано більше як 35 тис. м куб, що становить 77,5% від всього обсягу водопостачання міста. Тому, безсумнівно,  головним споживачем води є міські жителі.

Оскільки вода - товар, який має відповідну ціну, то за отриману воду населення міста та інші споживачі за перший квартал цього року заплатили 717 421 грн, за водовідведення (каналізацію) – 500 951 грн. Всього від покупців поступило 1 218 372 грн доходу. За цей час підприємство понесло витрати у сумі 2 210 575 грн, тобто на кожну одну гривню доходу, щоб довести воду до споживача та забезпечити відведення каналізаційних стоків, воно тратило 1,84 грн. Така ситуація вимагає ґрунтовного аналізу, адже, як правило, переважною причиною високого рівня витрат при веденні господарської діяльності є безгосподарність, безконтрольність та нездатність ефективно вести справи. Щодо ДП «Рогатин-Водоканал» - такі ризики тут мінімізовано. Штатна чисельність працівників мінімальна - завжди відчувається брак кадрів. У рази скорочено втрати води, автоматизовано систему її отримання зі свердловин, після скасування нічного тарифу на електроенергію - замінено енергозатратне обладнання. Тоді, що є головними чинниками росту затрат ДП «Рогатин-Водоканал»? Їх насправді два - ріст мінімальної зарплати, а також скасування пільгового «нічного» тарифу на електроенергію. Зарплата, електроенергія та податки значно зросли та у структурі затрат водоканалу складають 87%. Так, якщо за перший квартал минулого року витрати на оплату праці становили 853 719,99 грн, то в першому кварталі цього року - 1 171 748 грн, електроенергія, відповідно, - 349 995 та 493 405 грн, податки - 193 678 та 261 212 грн, плата за спецводокористування, надра, екологічна з 2562 до 56880 грн. Це змусило різко скоротити витрати на матеріали для ремонтів, втримати на рівні першого кварталу минулого року витрати на паливо. З метою збереження кадрів, особливо механізаторів, міською радою поза тарифом за окремою бюджетною програмою дофінансовується їхня заробітна плата, адже тариф встановлює її мінімальні розміри.

Чинним законодавством зазначено, що вартість води повинна бути економічно обґрунтованою і її зобов’язані платити споживачі. Правда, якщо міська рада вишукає кошти у місцевому бюджеті, то вона може затвердити тариф нижчий від економічно обґрунтованого, але цю різницю самостійно буде сплачувати комунальному підприємству замість своїх жителів. При недотриманні цих вимог водопостачальне підприємство залишиться без електроенергії, що зупинить подачу води, та без заробітної плати працівників, що знищить систему водопостачання міста. Отож, міська рада  серед  пріоритетів забезпечення життєдіяльності міста до найважливіших відносить і водопостачання, яке перебуває на одному рівні з міськими соціальними програмами. Сьогодні у місті діють тарифи, затверджені рішенням №863 від 14 грудня 2017 р. На час ухвалення цього рішення економічно обґрунтований тариф складав 21 грн 68 коп. за один кубічний метр води. Тобто, це та сума, яку повинні би сплачувати жителі Рогатина. Але, розуміючи, що вона є критичною для більшості споживачів, було затверджено тариф на 58% нижчий від економічно обґрунтованого. Тобто міська рада відшкодовувала 42% від фактичної вартості одного кубічного метра води за  кожного користувача.

 Протягом 2018 р. за жителів міста  було сплачено 1 669 210 грн. Крім цього, 550 942 грн - виділено на ремонти мереж (кошти, які закон також передбачає вводити у тариф). З початку цього року міською радою відремонтовано мережі на 170 тис. грн, доплачено 69 723 грн до зарплати працівникам критичних професій (на яких є запит у близькому закордонні). Всього за три останні роки міською радою додатково понад платежі за водокористування та водовідведення фінансово забезпечено ДП «Рогатин-Водоканал» на суму 9 млн 246 тис. грн.

Наразі економічно обґрунтований тариф на водопостачання становить 24,40 грн, міська рада затвердила його в розмірі 14,90 грн, тобто знову міський бюджет оплачуватиме його значну частину. Збільшувати цю різницю неможливо, оскільки критично розбалансує міський бюджет. А це спричинить до різкого погіршення функціонування комунального сектору міста, згортання та ліквідації низки міських соціальних програм (допомог дітям-інвалідам, забезпечення медикаментами онкохворих, лікування рогатинців у стаціонарі лікарні, харчування одиноких громадян похилого віку, які перебувають у складних життєвих обставинах тощо). Тому, фінансування водопостачання має бути справедливим та паритетним.

Зниження тарифу можливе тільки при умові встановлення пільгового нічного тарифу на електричну енергію, що дозволить заповнювати водосховище на «Фундуші» у нічний час. Також міська рада профінансує закупівлю антимагнітних пристроїв, які стануть ефективним інструментом боротьби з крадіжками води через зупинку лічильників. Стабільно ремонтуватимуться й мережі, що скоротить втрати води. Маємо також технологічну можливість значно підвищити якісні параметри води - ціна питання 90 тис. грн щомісячно. Цю суму необхідно включати в тариф. Та чи готові до цього мешканці міста?..

Оксана ЗАПОРОЖЕЦЬ.

"Рогатинська земля" №5 від 6 червня 2019р.