Відродження 47-ї…  і головоломки «первинки»

Дата: 06.06.2019, перегляди: 118
Відродження 47-ї…  і головоломки «первинки»

Почути від знайомого: «У мене онкологія» - страшно. Але найжахливіше - жити з цим діагнозом, бачити, що від нього страждає близька тобі людина і не мати змоги допомогти. Онкохворим не лише доводиться приймати виклик долі, але й  знаходити у собі силу рухатися далі: шукати кошти, медиків і, звісно ж, препарати, котрі б допомогли, вилікували або хоч на деякий час зупинили муки болю. А зазвичай після дороговартісного курсу хіміотерапії коштів не вистачає навіть на банальне знеболення. І якщо не маєш матеріальної підтримки, друзів, бодай великого кола спілкування, ситуація моторошна – ти залишаєшся сам на сам з бідою. Бо, на жаль, в Україні не так багато державних програм, спрямованих на допомогу онкохворим, благодійні фонди, що підтримують дорослих пацієнтів, теж майже відсутні. Отож, у момент, де допустила «прогалину» держава, «плече» могла б підставити інша «інституція» - свідома громада в особі свого самоврядування. Не обійшла біда і Рогатинщину, фактично у кожному нашому населеному пункті живуть люди, котрим діагностували онкологію або інші орфанні захворювання. Їх декілька сотень у районі і щодня вони потребують лікування, зокрема й спеціальних ліцензованих препаратів на основі наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів тощо. А власних коштів дуже часто на них не вистачає, відсутні також аптечні заклади, котрі б реалізували їх. Свого часу такі ліки хворі могли купити у КП «Центральна районна аптека №47», проте через великі борги заклад закрив свої двері перед відвідувачами. Онкохворі ж залишились перед цими дверима зі своєю тяжкою нішею, яка щоразу важчала. Бо щоб придбати необхідні медикаменти, людям мало не щотижня доводилося долати немалу відстань до аптеки обласного центру чи сусіднього Львова, біль не можеш відкласти на завтра. І щоразу візит туди «поїдав» частину й так мізерного сімейного бюджету, який недужі могли б спрямувати на ще одну життєво необхідну ампулку знеболювального. Тому краяни щоразу зверталися до місцевої влади з питанням, аби відродити 47-у, котра до цього мала усі необхідні ліцензії і умови зберігання такого роду ліків.

 17 квітня комунальний заклад охорони здоров’я все-таки запрацював для пацієнтів… Про те, як вдалося відродити «фенікса з попелу» та про подальшу роботу аптеки №47 спілкуємося з керівником комунального закладу "РОГАТИНСЬКИЙ ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ" Віктором Денисюком.

 

Вікторе Мироновичу, розкажіть, будь ласка, чи важко було відновлювати роботу цього аптечного закладу після закриття та як він працює сьогодні?

 - Після закриття аптеки часто доводилося чути від онкохворих краян про те, що їм «коштує» придбати нові ампулки знеболювального, якого вистачає практично на кілька днів. Але в цьому випадку руки були зв’язані: в Рогатині жодна аптека не відпускала такого сегменту ліків, адже робота з ними завдає чимало клопоту приватному бізнесу. Необхідно виготовити відповідну специфічну дозвільну документацію, подбати про належні умови зберігання згаданої групи медичних засобів, порядок роботи з ними тощо.  Бачачи таку ситуацію, міський голова Рогатина Сергій Степанович Насалик вніс пропозицію перелаштувати центральну районну аптеку №47 (яка належала Рогатинській райраді) в соціальний проект та передати її міськраді. Ідею міського голови підтримав депутатський корпус міста.  Аптека  стає  міським комунальним закладом, щоправда, основним її завданням відтепер буде  допомога соціально-незахищеним верствам населення, простіше говорячи, забезпечення китичних груп краян життєво необхідними ліками. Практичні кроки стосовно реалізації цієї ініціативи міського голови здійснили медики нашого центру, які сформували певну базу - зробили підрахунки щодо кількості хворих у районі і їх потреби в спеціальних медикаментах на основі наркотичних засобів, психотропних речовинах. Відтак подали всі дані на розгляд органам місцевого самоврядування.  Рогатинська міська рада відновила роботу аптеки, ліквідувала значну частину боргів, які мав комунальний заклад. Згодом  було доповнено районну програму «Здоров’я населення Прикарпаття у Рогатинському районі на 2013-2020рр.», а саме окремий розділ «Паліативна допомога».

 

Аптека  стає  міським комунальним закладом, щоправда, основним її завданням відтепер буде допомога соціально-незахищеним верствам населення, простіше говорячи, забезпечення китичних груп краян життєво необхідними ліками.

 

Що передбачає це доповнення?

-Хворі онкологією і рідкісними недугами живуть практично у всіх куточках району, тому фактично міська, селищна і сільські ради мають певну відповідальність за своїх жителів. У програмі розписано взяті зобов’язання органів місцевого самоврядування щодо фінансування потреб таких людей. Трохи повторюсь, наші працівники підрахували потребу особливих пацієнтів у необхідних для них препаратах для кожного населеного пункту окремо. Тож, згідно з документом, голови ОТГ, сільських рад мають перерахувати певну суму цільових коштів аптеці №47. Відповідно за них буде придбано медичні засоби для знеболення, які за рецептом лікаря видаватимуть онкохворим. Варто відзначити, що з перших днів активно включилася до цього процесу Рогатинська міська рада, котра виділила 20 тис.грн цільових коштів для своїх жителів, ще 14 тис. грн було перераховано Конюшківською, 3 300 грн – Дегівською, 3000 грн- Підгородянською, 2440 грн - Виспянською, 4600 грн – Липівською, 4140 грн – Дичківською, 6600 грн – Жовчівською, 2760 грн Бабухівською, 3780 грн – Стратинською, 1380 грн – Чесниківською, 4740 грн – Черченською та 1380 грн – Чагрівською сільрадами. Комунальний заклад закупив необхідні ліки і з 17 квітня першочергово розпочав надати невідкладну допомогу онкохворим у вигляді знеболювальних. Невдовзі також планує розширити свій асортимент протисудомними препаратами.

А як щодо майбутніх планів?

-У перспективах аптеки №47 планує долучитися до виконання урядової програми «Доступні ліки», але це лише плани, про всі наступні кроки обов’язково ділитимемося з читачами на сторінках газети.

DSC_0643Зупиніться детальніше як відбуватиметься видача ліків жителям району?

-Пацієнт з онкологією, який перебуває на амбулаторному лікуванні, або його родичі повинні звернутися до сімейного лікаря, щоб отримати відповідно затверджений формат рецепту. Після цього реалізацію необхідних медикаментів здійснюватимуть у аптеці №47. На цей час їх відпуск відбувається кожного робочого дня (понеділок - п’ятниця) з 9.00 год до 13.00 год. Зауважу, що мешканці тих населених пунктів, які переказали цільові кошти аптеці, отримують знеболювальні безкоштовно. Інші громадяни матимуть нагоду придбати їх за власні гроші, доки їхня сільська рада не здійснить переведення цільових коштів.

 

Нині медична галузь переживає «епоху» реформування, що передбачає низку нововведень. Розкажіть, будь ласка, як працює сімейна медицина у Рогатині і районі, з якими проблемами доводиться зіштовхуватися?

-Оскільки декларацію з сімейним лікарем підписали не всі пацієнти міста та сільської місцевості, то виникає проблема щодо їхнього подальшого прийому та обслуговування, приміром, лабораторного й іншого методів обстеження, консультації тощо. З квітня державою не здійснюється проплата за пацієнта без декларації, тож людині необхідно бути на обліку в сімейного лікаря, терапевта, педіатра, якого обирає сам пацієнт. Крім того, підписання декларації стимулює відвідувати медичного працівника не лише під час хвороби, але й з профілактичною метою, що у майбутньому дозволить уникнути серйозних ускладнень, важкої патології, яка лікується довго і дороговартісно. Певні труднощі виникають і щодо відвідування лікарів. Не усі пацієнти звикли записуватися на прийом до них, тому під кабінетами часто збираються великі черги. У нас створена відповідна база електронного запису, тож жителі району можуть навіть телефоном 21-7-62 домовитися про час прийому у свого лікаря. Надалі спеціалісти вторинного рівня будуть підключені до електронної реєстрації, складено графік, згідно з яким вони консультуватимуть краян у зручний для них час. Це зменшить кількість очікувачів під кабінетом та покращить якість надання стаціонарної допомоги - підхід до роботи стане більш комфортним, в першу чергу для пацієнтів. Проте, як і раніше, в екстрених випадках медики надаватимуть допомогу жителям громади без попереднього запису. Ще однією проблемою медицини є недостатня на цей час кількість коштів, щоби провести обладнання медичних закладів, зокрема первинного рівня (амбулаторії та пункти здоров’я (ФАПи)). Втім, приємно, що у цьому питанні активно долучаються сільради, котрі відносяться до ситуації з розумінням, співфінансують окремі роботи в медичних закладах на місцях. Наприклад, Княгиницька сільрада виділила 20 тис. грн на придбання дороговартісного електрокардіографа. Багато сільрад сприяють фінансово у придбанні медикаментів для надання невідкладної допомоги, дехто виділив кошти для покращення матеріально-технічної бази медичних закладів сільської місцевості.

З квітня в аптеках держави почали виділяти медикаменти за електронним рецептом, як долучилося до цього моменту наше місто?

-У Рогатині теж запрацювало це нововведення, але наразі видача ліків здійснюється дещо проблематично, адже аптеки не були достатньо готовими до цього кроку. Жителі району мали на руках рецепти від середини квітня, а отримувати медичні засоби змогли лише з 11 травня, оскільки аптеки з певних причин не відпускали їх. Наразі теж є проблематичними для лікарів і окремі моменти з надання самого електронного рецепта. Їх відправляють СМС-повідомленням на телефон, а люди старшого покоління не усі мають навички користуватися ним. Тому лікарю доводиться шукати це повідомлення і виписувати його на аркуш, створюється черга під дверима аптеки, виникає незадоволення між людьми. Отож, маю прохання до молодшого покоління, звертатися за рецептом разом зі своїми рідними.

У районі багато віддалених сіл, до яких жахливого стану  дороги, як відбувається обслуговування їхніх жителів? Що робити людині, якщо вона занедужала у вечірній час, а медичний працівник живе у сусідньому населеному пункті?

-Насправді із транспортом у нас велика проблема, як і з дорогами, прибуття лікаря чи «швидкої» до пацієнта наразі займає багато часу. Санітарний автотранспорт є лише у трьох амбулаторіях, тому маємо надію, що з часом спільно з громадою вдасться владнати і ці моменти, а на цьому етапі стараємось шукати інші способи допомогти. Лікарям і медсестрам дозволено надавати допомогу хворим у вигляді консультативного спілкування телефоном, тому у випадку нездужання ви можете зателефонувати сімейному лікарю. Якщо, поспілкувавшись з хворим, виявиться, що його необхідно доставити у лікарню, сімейний лікар може викликати «швидку». В екстрених моментах (пологи, кровотеча тощо) до районного відділення екстреної медичної допомоги за тел. 103 жителі району можуть звертатися самостійно. З 16.30 год до 20.00 год у робочі дні та з 9.00 год до 15.00 год у вихідні і святкові дні в приміщенні центру первинної медико-санітарної допомоги працює черговий лікар. Якщо ж виникають непередбачувані моменти, пов’язані зі здоров’ям, у вечірню пору,після 20.00 год, краяни теж мають змогу звертатися у приймальне відділення районної лікарні, де працює черговий лікар.

Спілкувалася Ольга ВЕРБЯНА.

"Рогатинська земля" №5 від 6 червня 2019р.