Б’є, бо любить?

Дата: 05.04.2019, перегляди: 99
Б’є, бо любить?

Нещодавно мені випадково довелося почути історію водія таксі про те, як темної ночі на проїзжу частину з під”їзду вибігла жінка і, замахавши руками перед авто, сіла в машину і  вимовила крізь сльози: “Везіть, куди-небудь!”. Трохи заспокоївшись, жінка розповіла, що її постійно б”є чоловік. На людях, ніби виглядає все добре, та вдома...Напади злоби з побоями у її чоловіка виникають щоденно: за те, що не так подала вечерю, що не купила по дорозі газету, погано випрасувала сорочку, що холодна кава, що мовчить або підозріло всміхається...

    Водій порадив пасажирці звернутись до поліції, але несподівано для самого себе запитав: “Можливо, він б”є вас, бо любить?”

     За даними Міністерства внутрішніх справ України 28% тяжких насильницьких злочинів відбувається саме в родинах. Щорічно близько п”ятнадцяти тисяч жінок гинуть від рук власних чоловіків.

    Домашнє насильство в Україні – причина ста тисяч днів госпіталізації, тридцяти тисяч звернень до відділень травматології та сорока тисяч викликів лікарів.

    Представниць прекрасної статі кривдять не лише маніяки або п”яні хулігани, а й ті, хто колись обіцяв перед Богом усе життя кохати, поважати та захищати. Багато глав сімей ґвалтують власних дружин, навіть не вважаючи це злочином. Як свідчить практика, від домашнього насильства потерпають і малолітні діти, які пишуть про насилля в родині у «Підслухано в Рогатині» та інших групах соціальних мереж, на що оперативно реагують соціальні працівники.

    Багато жертв домашнього насильства не знають, у якому напрямку зробити перший крок до порятунку. За результатами недавнього опитування, проведеного фахівцями центру соціальних служб, 30% з 140 опитаних жінок Рогатинщини зазнавали принижень і побоїв від свого чоловіка, 10% з них звернулись за допомогою до відділку поліції, до інших служб, одна справа дійшла до суду та видачі обмежувального припису , решта ж замовчують сімейні проблеми з надією і вірою на краще. І лише 7% знають, що в Україні діє Закон “Про попередження насильства в сім”ї”…

   Проблема домашнього насильства щодень набуває дедалі більшої гостроти і актуальності. Патріархальний підхід “Люби, як душу, а тріси, як грушу” призводить до психологічної, соціальної деградації жінки, втрати людської гідності, а нерідко і до фізичної смерті.

    Але, куди ж нині подітися дружинам і матерям, які не витримуючи знущань, вимушені тікати з дому? Донедавна в нашій країні навіть законодавство не передбачало відповідальності за домашнє насильство. На сьогодні в Україні діють кризові центри соціально-психологічної допомоги при ЦСССДМ (в нашій області в с-щі Верховина, тел.(232)2-51-45), де жінка (в тому числі з дітьми), може отримати соціальні  послуги, тимчасовий притулок і харчування.  А в Рогатинському РЦСССДМ (тел.: 24-066)   фахівець допоможе усвідомити, що страх, який сковує вас багато років, можна подолати, бо найвища цінність – людська гідність!

P.S. Перелік суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері  запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі намісцевому рівні доведений до відома населення на офіційному сайті Рогатинської міської ради від 03.04.2019.

Світлана Роскош, директор Рогатинського РЦСССДМ.