Рогатинський дуб

Дата: 19.06.2018, перегляди: 105
Рогатинський дуб

Розміри цього історичного могутнього велетня: довжина кола - 4м 20 см (при висоті 1 м); діаметр - 1 м34 см. Дуб може рости навіть тисячу років, якщо йому не завдавати болю. Для продовження віку цьому дереву необхідно негайно зрізати відламані гілля безпо­середньо при стовбурі, а зріз обробити розчином мідного купоросу, щоб вбити мікроби, згодом "ранку" замазати олійною фарбою. Після такого "лікування" дуб простоїть не одну сотню років, бо цього унікального велетня треба зберігати не тільки як пам'ятку природи, але й як історичну реліквію.

Юначки пластового гуртка "Ластівки" дуже вдячні Михайлу Воробцю - ветерану праці, почесному громадянину міста Рогатина, краєзнавцю, заслуженому вчителю України, за цікаву розповідь про історію рогатинського дуба. Після цього нам захотілося розширити знання про таке дерево. І ми продовжили пошуки нової інформації.

Дубове листя поширене на українських вишивках і писанках. Шанували дуб і як родюче дерево (на ньому багато жолудів), тому обрядові дійства проти безпліддя відбувалися біля дуба, як і біля плодових дерев. На Поліссі зберігся звичай садити дубок, коли народиться дитина. Якщо дуб гарно росте, це вважається доброю прикметою. Таке повір'я втілилося в казці, коли дерево сповіщало про стан героя: якщо під'їздив богатир до своєї домівки з перемогою - листя на дереві зеленіло, як потрапляв у скруту - скручувалось або з нього капала кров. Дуб шанують за міцність, красу, довговічність. "Міцний, як дуб" - кажуть про сильного чоловіка. Вважалося, що у дубі живуть душі хоробрих воїнів і у нього наймогутніша влада над злими силами. Він оберігає людину від усіляких негараздів, злого чародійства. Мандрівники залишали біля дуба посохи, забезпечуючи собі спокійний шлях. Віковічні дуби у давніх піснях і думах, казках та легендах символізують могутність, незламність народного духу, невмирущість душі. Доки на Хортиці шумітимуть дуби, доти буде захищена Україна.

А ось декілька цікавих прислів'їв про дуб: Аби дубки, а берізки будуть. Де дуби, там і гриби. Дуб - дерево хороше, та плоди його свиням годяться. Дуб ламається, а лозина нагинається. За одним разом дуба не зрубаєш. І великий дуб від малої сокири падає. Смола до дуба не пристане.

 

Наталія ПИЛИПІВ.