Цінність людини - у силі її характеру

Дата: 06.11.2017, перегляди: 105
Цінність людини - у силі її характеру

"Велику Правду, для усіх єдину, наш гордий клич народові несе: Бать­ківщині будь вірний до загину, нам Україна вища понад все" - відомі широкому загалу слова із Гімну ОУН співзвучні з життєвою філософією Ольги Ільків, адже з підпільною бандерівською організацією по­в’язала власне майбутнє від юних літ. Частинку тієї філософії Ольга Ільків виклала на сторінках книги "Спокуса", що нещодавно побачила світ у львівському видавництві "Каменяр". Про це сама авторка повідомила рогатинців під час хвилюючої й теплої зустрічі, що днями відбулася в залі районної школи естетичного виховання учнів  за сприяння та організаційної під­тримки міського голови Рогатина Сергія Насалика і була присвячена 75-ій річниці створення УПА, 70-літтю масової депортації населення Західної  України  до  Сибіру  та  80-им роковинам із часу масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох.

Легендарну українку, знакову постать історії національно-визволь­ної боротьби, відому громадську діячку зал вітав стоячи щедрими  аплодисментами. На зустріч Ольга Ільків, а нині вона також очолює секцію "Національна па­м’ять" ГО "Опілля", при­була разом із сином Воло­димиром, народним ар­тистом України, головою мистецької секції цієї гро­мадської організації Оста­пом Стахівим та головою ГО "Опілля" Василем Ла­бою.

Багата прожитими ро­ками, О. Ільків, незважаючи на проблеми зі здоров’ям, сповнена оптимізму, віри у завтрашній день, а зустріч з чисельною молодіжною аудиторією в Рогатині наз­вала "естафетою поколінь", наголошуючи, що їй приємно спілкуватися з такими цікавими людьми, які  готуються до само­стійного життя.

 Колишня зв’язкова Ро­мана Шухе­вича закликала юнаків та дівчат бути від­важними, сміливими, завж­ди йти попереду, стати провід­никами народу. "Ми, українці, трохи несмілі, трохи маломістечкові. Нам треба  позбутися тієї загу­мі­н­ко­вості", - наголосила О.Ільків, за­охочуючи до виховання нового поко­ління українців на здорових на­ціональних традиціях, без того "паскудства, яке є в західних краї­нах, де люди нерідко перестають Богові молитися, і Господь їх карає за це, однак вони не відчувають, що треба покаятися". "Я взиваю до вас, молоді, щоб ви продовжили нашу боротьбу, адже можете швидко перемагати. Пам’ятайте: що збу­дуєте тепер, те матимете на ста­рості. Тож не тратьте часу й зали­шайтеся передовими. І тоді Україна стане передовою між іншими на­родами", - давала настанови юним краянам відома громадська діячка.  На її переконання, цінність людини- у силі характеру. Тому українська патріотка закликала хлопців і дівчат гартувати свій дух замолоду. Посіяні зерна доброї науки з уст людини, котра власними діями, твердим характером та непохитнім духом разом із сотнями тисяч борців за незалежність рідної землі писала історію вільної України, лягали того дня у благодатний ґрунт. Молодь із захопленням, затамувавши подих, слухала розповідь підпільниці.

 Вдалим доповненням до ска­заного стали чудові сольні номери, які подарував наш земляк, уродже­нець с.Мельна, відомий Україні й світові бандурист, народний артист України Остап Стахів. "Від Бога наша пісня" на слова М.Ткача та музику І.Білозіра, повстанський твір "Ох, як люблю ті наші гори", "Марш сіроманців"… - зачаровували до глибини душі українським змістом, високим мистецьким виконанням, а струни бандури у руках Маестро лунко сміялись і гірко плакали, пробуджуючи в душах краян не зрівняні ні  з чим прекрасні емоції від спілкування з високим мис­тецтвом. Гармонійно вплелися в тематику зустрічі чуттєві поетичні рядки про боротьбу Армії без­смертних, що пролунали у виконанні учениці Рогатинської ЗОШ № 2 Ольги Драган.

Завершила Ольга Ільків виступ перед рогатинцями, як і розпо­чинала, традиційним  патріотичним привітом: "Слава Україні!", "Слава нації!", щоби, почувши у відповідь багатоголосе: "Героям слава!", "Смерть ворогам!", навіть незрячою змогла ще і ще раз усвідомити: вона своя серед своїх. На знак шани та поваги секретар міської ради Галина Богун від імені міського голови С.Насалика висловила подяку гостям за спілкування, за корисний урок патріотизму, що так потрібен усім нам без винятку, особливо у часі війни на Сході, та подарувала сувеніри на добру згадку про пере­бування в Рогатині. Варто зазначити, що цього дня  зустріч від­булася і в Фразькій ЗОШ ім. Андрея Шеп­тицького.

"У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю", - писав голова Проводу українських націоналістів, полковник Армії УНР Євген Ко­новалець. Втім, "ніхто з нас не зробить націю, якщо ми самі не захочемо нею стати" (В.Ли­пин­ський). Тому, маючи такого високого ґатунку взірець патріотизму, який уособлює Людина з великої літери Ольга Ільків, ми просто приречені і надалі формуватися та зростати як нація непереможних.

 

Ольга КОНОПАДА.

 

Ольга ІЛЬКІВ ("Роксоляна", "О.Звіробій") народилася 21 червня 1920 р. у м.Стрию в родині Фаустина і Розалії-Катерини з дому Коцурів. У 1933 р. закінчила народну школу і вступила до гімназії. У 1934 р. виїхала до матері у Варшаву, згодом навчалася  в гімназії при Українському інституті для дівчат у Перемишлі, там вступила до "Пласту". У  Кракові, після закінчення курсів, від Ярославської гімназії здала матуру (1940 р.).  У Варшаві працювала в Українському допомоговому центрі для українців-емігрантів. 1941-го вступила в ОУН (б). Після короткого вишколу була нелегально переправлена через "зелену границю" до Львова, звідки скерована у похідну групу на Житомирщину. Однак, після проведених гестапо арештів членів ОУН у Львові похід відмінили. Відтак працювала у Головній дирекції Львівської залізниці друкаркою. На свої документи діставала квитки для оунівців. До окупації Львова більшовиками навчалася у Львівському медінституті. З 1942-го - провідниця жіночої мережі ОУН Львова.

До с.Княгиничі "Роксоляна" прибула 12 жовтня 1946 р. разом із мамою та дочкою. Там із Катериною Зарицькою ("Монетою") облаштували конспіративну квартиру для Головного командира УПА  Романа Шухевича. О.Ільків сприяла в організації підпільної "хати" для "Тараса Чупринки" в селі Грімне на Львівщині.1950-го Р.Шухевич через Галину Дидик передав для О.Ільків "штафетку", в якій рекомендував їй переїхати з родиною на Донбас  та створити там осередок ОУН. 14 березня, за день до від'їзду на Схід, не знаючи про загибель Р.Шухевича, О.Ільків у Львові збиралася попрощатися з подругами. Її заарештували радянські спецслужби. Засуджена на 25 років: 14 - відбувала ув'язнення в Александровській та Владимирській тюрмах. У "закритках" (закрита в'язниця, де не було табірної роботи) писала вірші. Їх дивом вдалося зберегти і видані авторкою 2014 р. у книзі "У тенетах двох "закриток"".

 Вийшла на волю 6 лютого 1964-го. Працювала у Львові санітаркою, двірником, у музеї. Під час роботи в ОУН взяла шлюб з ровесником Володимиром Ликом - ("Данилом", "Буревієм"), керівником Стрийського Проводу ОУН, родом  із Жидачівщини Львівської області (героїчно загинув у бою з енкаведистами1948-го). Народила двох дітей: 68-річна дочка Звенислава - викладач музики, на рік молодший син Володимир - хімік-кібернетик.