ХІІІ Український муніципальний форум в Одесі

Дата: 25.09.2017, перегляди: 179
ХІІІ Український муніципальний форум в Одесі

Сергій Насалик: Найважливішим підсумком ХІІІ Українського муніципального форуму вважаю те, що у питаннях усунення протиріч між владними структурами та об’єктивними потребами місцевого самоврядування досягнуто значного прогресу.

Міський голова Рогатина Сергій Насалик днями у складі делегації Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України взяв участь у роботі ХІІІ Українського муніципального форуму в Одесі, який є традиційним щорічним майданчиком для обговорення питань і вироблення спільної позиції органів державної влади та АМУ щодо розвитку місцевого самоврядування. Сергій Насалик поділився своїми враженнями від проведення цього масштабного заходу в Одесі:

- Сьогодні для мене Асоціація міст України передовсім є організацією, що скеровує процеси розвитку українського самоврядування в русло Європейської хартії місцевого самоврядування. Це по-перше. По-друге – це як антикризовий центр місцевого самоврядування, тобто структура, яка замикає на собі системні самоврядні проблеми та до якої можна звернутися в будь-який час і отримати оперативну фахову допомогу. По-третє – це учасник Ради європейських муніципалітетів і регіонів, з позицією якого вимушені рахуватися найвищі державні інституції. І останнє – це команда амбітних фахівців, відданих інтересам місцевого самоврядування.
Такий статус нашої Асоціації у черговий раз підтвердили підсумки ХІІІ Українського муніципального форуму, який щойно завершився в Одесі. Роль цієї щорічної події в житті нашого місцевого самоврядування переоцінити дуже важко. Адже перебуваємо у нестабільному середовищі, у якому постійно щось змінюється, ламається, реформується, приводить до нагромадження проблем, що, як правило, набувають критичного характеру. З цим валом проблем самотужки і поодинці міські ради справитися не можуть. Тому, щорічний Український форум є тим центром, який ці проблеми концентрує, систематизує та пропонує виконавчій і законодавчій владі способи їх розв’язання.

Найважливішим підсумком форуму вважаю те, що у питаннях усунення протиріч між владними структурами та об’єктивними потребами місцевого самоврядування досягнуто значного прогресу. Форумом узагальнено спільні для усіх громад конкретні проблеми забезпечення їх життєдіяльності, сформовано пропозиції щодо удосконалення законодавчої бази. Звернення до вищих органів державної влади щодо якнайшвидшого вирішення найпроблемніших питань місцевого самоврядування, забезпечення реалізації завдань децентралізаційної реформи, завдань у сфері секторальних реформ, бюджетного і ресурсного забезпечення територіальних громад до кінця цього та на 2018 рік є за своєю суттю і змістом дорожною картою, як для законодавчої, так і для виконавчої гілок української влади. Особливістю цього звернення вважаю те, що це не лобістський документ, а виважені та логічно і юридично обґрунтовані кроки спрямовані на досягнення балансу між державними та самоврядними інтересами та в підсумку – на створення нової якісної моделі місцевого самоврядування з повноваженнями, які прискорять розвиток громад.
Для прикладу. Надуманість спроб підімнути під державну виконавчу владу місцеве самоврядування шляхом законодавчого закріплення за місцевими державними адміністраціями права здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України отримала чітку позицію Асоціації – місцеві державні адміністрації не можуть здійснювати неупереджений загальний контроль за органами місцевого самоврядування через конкуренцію управлінських повноважень та наявність конфліктів інтересів; законопроектом передбачено зупинення головами МДА будь-яких актів місцевого самоврядування, чим порушується передбачена Європейською хартією місцевого самоврядування домірність державного нагляду до важливості охоронюваних інтересів; не передбачено відповідальності голів МДА за зловживання зупиненнями актів органів місцевого самоврядування та блокування діяльності цих органів; пропоновані повноваження МДА дублюють наявні контрольні повноваження інших державних органів, не враховують можливості внутрішнього та громадського контролю. Хто може знайти проти цього якийсь аргумент?

Абсолютно об’єктивними і такими, що базуються на європейському праві, вважаю пропозиції Асоціації щодо питань державної політики стимулювання регіонального та місцевого розвитку, служби в органах місцевого самоврядування, повноважень в галузі земельних відносин, необхідності прийняття Закону про муніципальну варту,( яка, до речі, у Рогатині успішно працює уже протягом двох років), запровадження Муніципальних фіскальних реєстрів, забезпечення стабільності джерел доходів місцевих бюджетів, пропозиції щодо прискорення секторальних реформ і ще багато вкрай потрібних для нас рішень.
Вдалими також вважаю роботу тематичних секцій. Сьогодні наша Рогатинська міська рада за підтримки Посольства Турецької Республіки завершує впровадження системи електронного документообігу. Тому дуже потрібною для мене була інформація щодо концепції електронного врядування, технологій розумного міста, досвіду у впровадженні громадського бюджету, розмір якого у нас становить більше 7 відсотків міського бюджету. Зауважу таку цікаву деталь – за кількісними змінами завжди повинні приходити якісні. Що це значить? Внаслідок фінансової децентралізації перед містами ( особливо районного значення) постають нові завдання, збільшуються обсяги робіт, зростає потреба у прийнятті багатопланових управлінських рішень ( адже ми уже сьогодні як архаїзм згадуємо часи, коли шукали кошти на зарплату апарату). Тому застарілі способи і форми управління містом стають некомфортними з точок зору оперативності та якості. Дійсно потребує зміни сама філософія управління. Тому, переконаний , що проект розумного міста в дуже швидкому часі стане необхідною реальністю.
Багато речей у Рогатині ми впроваджуємо вперше. Ми нині є першим і поки що єдиним містом районного значення, у якому функціонує безоплатне лікування в умовах стаціонару усіх міських жителів, де реалізуються неординарні і також наразі єдині в Україні соціальні та освітні проекти, де житлово-комунальне господарство є пріоритетним у бюджетному фінансуванні. Тож, форум став для мене дуже важливим орієнтиром, який дозволив звірити правильність наших кроків в управлінні містом з загальнодержавними кроками реформування місцевого самоврядування.
#Прикарпаття #АМУ #ПУЛЬС #USAID

Прикріплені фото
1.png 1 (16).png
1 (6).png 1 (9).png
1 (8).png 1 (11).png