Настав час змінювати концепцію

Дата: 25.09.2017, перегляди: 143
Настав час змінювати концепцію

Петро Білінський, голова Рога­тинської РДА:

-У нас були старі програми соціально-економічного розвитку - недієві, декла­ративні, переписані слово в слово з 2012-2013 рр. Вони не передбачали жодних завдань і не були підтверджені коштами. Отже, настав час змінювати концепцію. Програма соціально-економічного і культурного  розвитку району - це основний документ усієї громади, тому неприпустимо, щоб голови терито­ріальних громад не долучились до її реалізації. Невдовзі міський та сільські голови мають виокремити 3-4 найваж­ливіших проблеми, які турбують їхню громаду, і надати свої пропозиції в райдержадміністрацію. Ми про­ана­лізуємо кожну, обговоримо й ду­матимемо як реалізувати в 2018-2019 рр. У такий спосіб спільно напрацюємо базовий документ - програму со­ці­­ально-економічного розвитку району, яку підкріпимо матеріально, роз­пишемо поквар­тально, визначимо терміни, виконавців. І вже на І квартал 2018 р. знатимемо, що зроблено, що ні, і в чому причини.

Роман Гринишин, голова Рогатинської районної ради:

- Те, що сьогодні пропонують, кардинально змінить нашу роботу в кращу сторону. Якщо ми десь "стали" із програмою соціально-економічного розвитку, то зараз доведеться все відновлювати. Однозначно, що не кожна сільрада фінансово спроможна активно долу­читися до програми, але якщо матимемо стратегію розвитку, напрацьований план, то й вирішити проблеми району буде легше. Слід спробувати. Вважаю ідею консолідувати наші зусилля  позитивною. Крім того, нас чекає адміністративна реформа - будуть утворені так звані об'єднані громади. Звісно, законодавчо ще не все відрегульовано і громади не знають чого їм чекати, але цей процес невідворотній.

Сергій Насалик, міський голова Рога­тина:

- Коли формується програма соціально-економічного розвитку району, то ми завжди знаходимось десь в стороні від цих процесів. Тому сьогодні голови громад мають дати програмі реальне життя, а для цього кожен сільський голова, ухвалюючи бюджет свого села, повинен знати, що треба зробити в громаді  і за які кошти. Фактично, проблем багато на кожній території,  їх самотужки ми вирішити не можемо. Є сільські ради, які мають достойні бюджети, і такі, яким не вистачає грошей навіть на утримання апарату. Але ж їх жителі не можуть жити гірше, ніж, скажімо, в Рогатині. Тож треба подавати пропозиції від громад, а тоді встанов­лювати пріоритети району. Лише спільними зусиллями міського, сільських голів, голів РДА та районної ради зможемо зробити програму соціально-економічного розвитку Рогатинщини живою і дієвою.

Іван Білоус, сільський голова с.Вер­билівці:

- Якщо виокремлювати спільні проблеми, то, на мою думку, найперше слід подбати про безоплатну медичну допомогу для матерів-породіль та дітей віком до трьох  років. Наступна проблема - під'їзні дороги до населених пунктів. За останні роки в селах стали висихати криниці, тому варто подумати й про центра­лізоване водопостачання та водовідведення. Такий проект можна реалізувати лише, об’єднавши зусилля, тобто коштом бюджетів усіх рівнів, зокрема і сільського.

Олег Вічистий, сільський голова с.Нижня Липиця:

- Сільські голови ніколи не були дотичними до створення програми соціально-економічного розвитку району, але ми готові працювати. Якщо разом об'єднаємось і представимо владі району свою концепцію програми, то вона змушена буде з нами рахуватися та працювати.

Микола Шинкар, заступник міського голови Рогатина:

- Мене все життя шокувало, і це біда не тільки Рогатинського району, коли під час розгляду програми соціально-економічного розвитку на сесії районної ради приходять сільські голови й починають вперше дивитися цей документ, шукати, де їх згадують. Програму соціально-економічного розвитку району затверджує районна рада - орган, який представляє спільні інтереси громад, тому такий документ має бути програмою розвитку громад. Ми відповідальні за цю ситуацію. Кажуть, Рогатинський район депресивний, дотаційний, специфічний. Треба про це забути. 93 % дотацій районному бюджету- це державні кошти під делеговані повно­важення. Держава фінансує освіту, медицину і соціальний захист. Решта всі проблеми район повинен вирішувати сам. Фактично, ми вже займаємося з вами рефор­мою. Якщо сформуємо реальну програму соціально-економічного розвитку, то як би не поділили район на громади, все ж будемо бачити чітку перспек­тиву. Кожна сільська рада має проблеми невідкладні, термінові і перспективні, нам слід зробити їх перелік, а відтак  вирішувати на необхідних нам рівнях. Власні доходи районного бюджету потрібно буде справедливо і рівно­мірно поділити кожній громаді, яка нездатна за рахунок свого бюджету вирішувати ці проб­леми. Є ще низка інших моментів, до вирішення яких необхідно залучити кошти обласного і державного бюджетів. Тож починаймо діяти. Будемо сподіватися, що запевнення посадових осіб органів місцевого самов­рядування і районних очільників працювати по-новому не просто голослівні заяви, а реальне бажання змінити наше життя на краще. Якими будуть ці зміни - покаже час.

Ірина ТРЕТЯК.